2012.01.25.
00:22

Írta: tam_623

Ezt itt a film

Ide meg még lehet szöveget írni.

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam bibendum, leo eget sagittis bibendum, lacus ipsum dignissim nunc, sed dignissim erat nulla vulputate eros. Quisque interdum elementum vehicula. Duis gravida sollicitudin est in vestibulum. Curabitur dapibus felis ac mi ultrices cursus. Etiam ut quam nisl, quis dictum quam. Nulla nunc nunc, ultrices a facilisis id, volutpat non massa. Nulla luctus neque non felis condimentum dapibus. Nullam ac commodo leo. Cras fermentum libero id enim convallis sed volutpat eros commodo. Morbi quis egestas lacus. Nam eu dui erat, vel fringilla dui. Sed ut magna augue, sed rhoncus tellus. Sed tincidunt eros a dui porta vestibulum. Fusce porta felis tempus nisi accumsan adipiscing dictum massa condimentum. Etiam quis nunc massa.

Szólj hozzá!

2012.01.25.
00:16

Írta: tam_623

Testfelépítése

260px-Platypus_1327446959.jpg_260x175

A kacsacsőrű emlős kb. 50 cm hosszú állat. Áramvonalas testalkata a hódéra emlékeztet, ám széles és lapos szájszerve („csőre”) a kacsáéra hasonlít (viszont nem szaruból, hanem kemény bőrből van, és ennek megfelelően érzékenyebb). Fogai sincsenek (csak az újszülötteknek). Testtömege 700 és 2400 g között változik: a hímek nagyobbak, mint a nőstények. A hímek hátsó lábaikon „sarkantyúkat” (avagy „fullánkokat”) viselnek, és azokhoz méregmirigy csatlakozik: a sarkantyúkat vetélkedéseikben használják. A méreg nem veszélyes, de rendkívüli fájdalmat okoz, amit fájdalomcsillapítók (közéjük értve a morfiumot is) sem mérsékelnek. Valószínűsítik, hogy a kacsacsőrű emlős mérge közvetlenül a fájdalomreceptorokra hat.

A részlegesen vízi életmód eredményeként ujjai között úszóhártya alakult ki. A vízben főleg lapos, a hódokéra emlékeztető farkával hajtja magát.

A kacsacsőrű emlős úszás közben nemcsak szemét csukja be, de orrlyukait és fülét is szorosan bezárja, miközben csőrét oldalirányban ide-oda ingatja (ezt szakkád mozgásnak nevezik). Csőrének mindkét felületén körülbelül negyven-negyvenezer, vízszintes sorokba rendezett elektromos érzékelő és további harmincezer nyomásérzékelő pálcika található. A két sejtfajta az ember látókérgére emlékeztető módon rétegződik a csőr felületén, és az agy tevékenységének jelentős részét az ezektől kapott információk feldolgozása köti le. Úgy tűnik, a kétféle adat együttes feldolgozásával a kacsacsőrű emlős egyfajta "víz alatti térlátásra" tesz szert. Az elektromos érzékelők felfogják az egészen kis állatok egészen kis izommozgásai keltette jeleket is, a nyomásérzékelők pedig a vízben álló, lebegő, illetve mozgó dolgokról visszaverődő (illetve általuk keltett) hullámokat észlelik. A kétféle információ együttes feldolgozása (figyelembe véve a két jel sebességkülönbségét) lényegesen jobb képalkotást tesz lehetővé a zavaros vízben, mint a látás. Az érzékelő pórusok módosult nyálkamirigyek.

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása